Обрати сторінку

Ви чули про принцип Парето  (правило 80/20) – правило, яке стверджує, що найчастіше 80% наслідків спричинені 20% причин.

Італійський економіст Вільфредо Парето одного разу зауважив, що 20% гороху, посадженого в його саду, дають 80% врожаю. Це дозволило йому сформулювати правило про 20% зусиль, які дають 80% результатів.

Неможливо кардинально поліпшити якість життя, не змінюючи при цьому способу мислення і дій. Помічено, що в гонитві за щастям і успіхом ми в більшості випадків прикладаємо значно більше зусиль, ніж це необхідно. Насправді, щоб припинити щоденну «мишачу метушню» і знайти відчуття щастя, найчастіше цілком достатньо приділити небагато часу, роблячи те, що приносить нам задоволення.

Правильне фокусування і втілення в діях 20% зусиль дозволяє нам реалізувати 80% своїх бажань. Зусилля, що вживаються понад ці 20% частіше зводяться до втрати часу і сил. Правильно фокусувати увагу і зусилля – значить вміти визначати речі, що мають для нас першочергове значення, головні цінності, що наповнюють життя сенсом і яскравим змістом.

Принцип Парето застосовується як в професійному середовищі, так і в особистому житті. Головне – розуміння того, що в кожен момент часу ми можемо визначити і використовувати для себе те невелике, що може дати нам багато. З іншого боку, спростивши життя, шляхом вимітання з нього того, що не працює і не відповідає нашим цінностям, ми легше визначаємо цінне мале і досягаємо з його допомогою бажаних великих результатів.

Навчитися використовувати це правило, укоренити його в звичках, способі мислення і діях – значить повністю і якісно змінити життя, знайти ті переваги, повз які щодня проходить 80% нашої уваги. Цей принцип працює в бізнесі, самовдосконаленні, відносинах, соціальних моделях – практично скрізь, де так чи інакше присутня людина.

У рішенні щодо простих завдань, де основний критерій успіху – кількісний фактор, дійсно, часто вдається визначити для себе ті 20% причин, які дозволять досягти 80% результату. Правильніше і корисніше позбутися жорсткого процентного співвідношення і керуватися логікою самого принципу. І цього цілком достатньо для того, щоб значно швидше, ефективніше і комфортніше наближатися до наміченої мети.

Наприклад:

Ви можете провести день з близькою людиною, але до вечора почути від неї, що останнім часом ви майже не приділяєте їй уваги. А можете приділити їй всього лише одну годину замість чотирьох і ця година запам’ятається їй і вам на все життя. Секрет простий: у першому випадку ви насправді повністю не присвятили їй ні хвилини, періодично відволікаючись на телевізор, дзвінки по телефону або обговорення порожніх другорядних речей. У другому подарували людині всю свою увагу, поставивши акцент на якості спілкування, а не на кількості годин, проведених разом.

З чого краще починати перебудову свого життя?

З відповіді на головне питання: чого б ви хотіли досягнути – з постановки мети і планування.

20% часу на планування економить 80% часу на роботу.

Спробуйте відповісти на наступні запитання:

  • Які 20% речей мають для вас максимальну цінність (80% і вище)?
  • На що ви витрачаєте 20% свого часу, отримуючи при цьому 80% щастя?
  • Хто з вашого оточення робить вас максимально щасливим?
  • Які 20% одягу ви носите 80% часу?
  • Що входить в ті 20% продуктів і страв, які складають 80% вашого раціону?

Відповіли? А тепер подумайте, як ви можете поліпшити ці сфери життя.

Наприклад, якщо виявиться, що 80% часу ви проводите з тими, хто приносить вам задоволення тільки на 20%, то варто змінити коло спілкування.

Якщо 80% часу ви витрачаєте, наприклад, на інтернет, але задоволення при цьому отримуєте всього 20%, подумайте, чим ви займаєтеся в мережі? Може, варто змінити діяльність або скоротити час перебування за комп’ютером.

Якщо 80% речей ви використовуєте лише на 20%, викинете або продайте їх. Те ж саме з одягом.

Сформулюйте для себе кілька правил, дотримуючись яких ви зможете діяти найефективніше:

  • Успішна людина завжди докладає зусиль в тих сферах життя, де її здібності дозволяють отримати кращий результат витрачаючи мінімум засобів.
  • Визначити ті ресурси, які дозволяють рухатися до мети найбільш ефективно. Посилювати і розвивати їх. Якщо інші ресурси малоефективні – позбутися їх.
  • З десятка шляхів, які ведуть до поставленої мети вибрати найкоротший.
  • Не боятися експериментів – вибравши новий напрямок, починати з невеликих зусиль. Ефективно? – Продовжувати. Ні? – Шукати інші способи досягнення результату меншими зусиллями.
  • Дійсність неминуче змінюється і те, що сьогодні працює і приносить результат, завтра може виявитися марним і малоефективним. Розробляйте власну формулу успіху. Постійно аналізуйте, спів ставляючи результат з витраченими зусиллями.

 «20% зусиль дають 80% результатів, а інші 80% зусиль – лише 20% результатів»

Жити, правильно розуміючи і використовуючи принцип 80/20, – значить визначити кінцеву мету, спланувати шлях і діяти усвідормлено посуваючись до наміченого!